Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΚαλή αρχή με νίκη για το ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 κόντρα στην ΘΥΕΛΛΑ Πατρών...

Καλή αρχή με νίκη για το ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 κόντρα στην ΘΥΕΛΛΑ Πατρών …(Βίντεο + Φωτό)

Ιστορικό παιγνίδι σήμερα στο ΔΑΚ Ναυπλίου, όπου το Ναύπλιο 2017 υποδέχθηκε την Θύελλα Πατρών, αμφότερες νεοφώτιστες στην Γ’ Εθνική και κατάφερε να κερδίσει το τρίποντο που επιζητούσε.

Το ΒΙΝΤΕΟ:

Μέτριο παιγνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να ψάχνονται. Το Ναύπλιο κινούνταν κυρίως από δεξιά, όπου ο Κοτσοβός έβγαλε αρκετές προσπάθειες.

Στο 14′ η πρώτη καλή ευκαιρία, ήταν για τους φιλοξενούμενους. Από κόρνερ, ο
Παναγιωτόπουλος έπιασε την κεφαλιά, με τον Σκαφίδα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 16′ από προσπάθεια του Κοτσοβού και γύρισμα, ο Καλλιμάνης δεν πρόλαβε μόλις.

Στο 22′ σουτ του Καζάκου πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Και στο 34′ έγινε το 1-0. Από μεγάλη μπαλιά στη περιοχή της Θύελλας, αδράνησαν οι
αμυντικοί και ο Σουτζόγλου, ο Καλλιμάνης παρενεβλήθη και με πλασέ εστειλε τη μπάλα στα
δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι η Θύελλα ήταν που είχε πρώτη ευκαιρία. Ήταν το 52′ όταν ο
Σκαφίδας απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ κεφαλιά του Βλασσόπουλου. Το κόρνερ κτυπήθηκε, η μπάλα πήγε πάλι στον Βλασσόπουλο, που αυτή την φορά πλάσαρε έξω από καλή θέση.

Το Ναύπλιο προσπάθησε να παίξει και να πιέσει, όμως είχε ένα επιπλέον πρόβλημα, τον
κόντρα αέρα, που τον δυσκόλευε να αναπτυχθεί. Ουσιαστικά δεν είχαμε μεγάλες ευκαιρίες. Στα τελευταία λεπτά έκανε το ντεμπούτο του και ο νεοαποκτηθέντας Σιαλμάς, ο οποίος
αναμένεται να δώσει πολλές λύσεις στην επίθεση το επόμενο διάστημα.

Στο 64′ μακρινό πλασέ του Βουτσινά η μπάλα άουτ.
Στο 65′ σουτ του Καλλιμάνη από καλή θέση, η μπάλα άουτ.
Στο 80′ πάλι ο Καλλιμάνης σούταρε, ο Σουτζόγλου απέκρουσε.
Στο 88′ φάουλ του Παπαχριστόπουλου στο δεύτερο δοκάρι ο Σκαφίδας απέκρουσε.
Στο 90′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Ντίνος με
δεύτερη κίτρινη.
Στο 91′ σουτ του Μουσταφά απέκρουσε ο Σουτζόγλου.

ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 (Α.Μαντζούνης):Σκαφίδας- Α.Γ.Διαμαντής, Παναγόπουλος, Μπούκουρης,
Χ.Καπλατζής, Μεγαρίτης (70′ Κίτος), Π.Καπλατζής (75′ Τόκι), Τριανταφύλλου (83′
Μουσταφά)- Κοτσοβός, Καλλιμάνης (80′ Σιαλμάς), Καζάκος.
ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ (Σ.Πεφάνης): Σουτζόγλου- Κ.Κωνσταντινίδης , Κουνάβης, Δημητρίου, Δασούρας, Παναγιωτόπουλος, Βλασσόπουλος, Βουτσινάς, Ντίνος, Ηλιόπουλος, Σκεπετάρης.

Διαιτητής: Βλάχος, Γουρνιάς, Βιτσεντζάτος (Αν.Αττικής).