Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΑργολίδα: Έτρεξαν στον 6ο αγώνα δρόμου μνήμης για την Mικρασιατική Kαταστροφή

Αργολίδα: Έτρεξαν στον 6ο αγώνα δρόμου μνήμης για την Mικρασιατική Kαταστροφή

Με πολλές συμμετοχές και  μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 18 Σεπτεμβρίου 2021 ο 6ος Αγώνας δρόμου μνήμης για την μικρασιατική καταστροφή «Από τον Ασκάνιο στον Ερασίνο»  στη Νέα Κίο Αργολίδας.

Διοργανωτές η Δ.Κ. Νέας Κίου, ο Δήμος Άργους-Μυκηνών, η Περιφερειακή Ενότητα Αργολίδας και οι Μαραθωνοδρόμοι Δρομείς Αργολίδας .

6ος Αγώνας δρόμου  Η εκκίνηση δόθηκε στις 17:15 για τα 11.000 πμ, και στις 17:30 μ.μ. για τους δρομείς των 5.000μ.

Ο αγώνας ξεκίνησε από τον προαύλιο χώρο του πρατηρίου καυσίμων SHELL, στην παραλιακή Οδό Ναυπλίου – Νέας Κίου και κατεύθυνση τον χωματόδρομο δίπλα από τον Ερασίνο ποταμό.

Οι πρώτοι της γενικής αντρών και γυναικών όπως και ο/η πρώτος/η των κατηγοριών στα 11.000μ, όπως και στα 5000 μ οι δεύτεροι και τρίτοι έλαβαν μετάλλιο, ενώ σε όλους τους τερματίσαντες δρομείς δόθηκε αναμνηστικό μετάλλιο.

Φέτος δόθηκε κύπελλο και στον πρώτο κάτοικο της Νέας Κίου που τερμάτισε στα 11.000μ.

Ο πρώτος που τερμάτισε στα πέντε χιλιόμετρα ήταν ο μικρός αθλητής του ΣΔΥ Αργολίδας Αλεξανδρος Μπουτσιανης. Ο οποίος έρχεται από τα Δολιανα στο Άργος προκειμένου να συμμετέχει στις προπονήσεις.