Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΣτίβος: Νέο φετινό ρεκόρ για την Γιαννοπούλου στην Κωνσταντινούπολη

Στίβος: Νέο φετινό ρεκόρ για την Γιαννοπούλου στην Κωνσταντινούπολη

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου έγινε στην Κωνσταντινούπολη με την ελληνική ομάδα να πραγματοποιεί καλές εμφανίσεις και να κατακτά συνολικά εννέα μεταλλια εκ των οποίων τα τρία χρυσά.

Καλή κούρσα έκανε η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου στα 800 μ. και ανταμείφθηκε με ένα νέο φετινό ρεκόρ. Η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 2.06.04 και πλέον στρέφει την προσοχή της στον ανοιχτό στίβο.

Το κάτι παραπάνω σε σχέση με τη φετινή της επίδοση, επιδίωξε η Νικόλ Κυριακοπούλου. Ήταν νικήτρια στο επί κοντώ με 4,50 μ., ωστόσο στη συνέχεια δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 4,66 μ. Πολύ καλό αγώνα έκανε η Ελένη Πόλακ, που ήταν δεύτερη με 4,30 μ.
Το άλμα που θα του έδινε το δικαίωμα συμμετοχής στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ κυνήγησε ο Κώστας Μπανιώτης, που ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην πρώτη θέση με 2,22 μέτρα.
Μία εβδομάδα από την εμφάνιση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και το εντυπωσιακό 52.28 στα 400 μ., η Μπελιμπασάκη ήταν νικήτρια στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα με 53.27.
Την τελευταία της κούρσα πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπέρμιγχαμ έκανε στα 60 μ. εμπ. η Ελισάβετ Πεσιρίδου. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου κατέλαβε την τρίτη θέση με 8.21.
Το φετινό του ρεκόρ βελτίωσε δύο φορές ο Νικόλας Σκαρβέλης. Ο πρωταθλητής μας ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην τρίτη θέση με 20,15 μ., ωστόσο νωρίτερα είχε σημειώσει 19.86 μ., επίδοση καλύτερη από το 19.82 μ., με το οποίο ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη.
Η Παναγιώτα Δόση κατάφερε να πετύχει τον μεγάλο της στόχο στη σεζόν, αφού βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ στο ύψος.Η αθλήτρια από την Κέρκυρα ξεπέρασε το 1,83 μ. και βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού, τόσο στην κατηγορία Κορασίδων, όσο και στην κατηγορία Νεανίδων.
Ο Μάκης Στεργιούλης ήταν δεύτερος στα 60 μ. με 6.71, ενώ μία θέση πίσω τερμάτισε ο Κώστας Ζήκος με 6.72.
Ντεμπούτο με την εθνική ομάδα έκανε η Κυριακή Σαμάνη, που πέτυχε 7.68 στον τελικό των 60 μέτρων.