ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΝαι ρε Κωνσταντίνα! Χρυσή Βαλκανιονίκης η Ναυπλιώτισσα πρωταθλήτρια (φωτο)

Ναι ρε Κωνσταντίνα! Χρυσή Βαλκανιονίκης η Ναυπλιώτισσα πρωταθλήτρια (φωτο)

Το είχαμε πει ότι το next big thing του κλασσικού αθλητισμού της χώρας είναι από το Ναύπλιο και μας δικαιώνει.

Ναι, η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου κατέκτησε και τα Βαλκάνια.
Λίγες μέρες μετά τη σπουδαία της επιτυχία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου, η αθλήτρια του ΓΣ Κηφισιάς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800μ. και στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου.

Σε έναν τελικό με αμιγώς ελληνικό χρώμα, η Κωνσταντίνα πραγματοποίησε μια εξαιρετική κούρσα στη δεύτερη τελική σειρά όπου αγωνίστηκε, τερματίζοντας σε 2.06.00, μισό δευτερόλεπτο μπροστά από την Κύπρια συναθλήτριά της, Ναταλία Ευαγγελίδου (2.06.52) που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Την τριάδα συμπλήρωσε η Βουλγάρα Λιλιάνα Γκεοργκίεβα από την πρώτη τελική σειρά, όπου τερμάτισε σε 2.09.62.Το 2.06.00 αποτελεί την καλύτερη φετινή επίδοση της Κωνσταντίνας και φυσικά την καλύτερη φετινή επίδοση στην Ελλάδα.