Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΜε εξαιρετικά αποτελέσματα στον Πανελλήνιο Αγώνα Τοξοβολίας ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ Ναυπλίου

Με εξαιρετικά αποτελέσματα στον Πανελλήνιο Αγώνα Τοξοβολίας ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ Ναυπλίου

Με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αποτελέσματα, και ανάμεσα στις πολυπληθέστερες παρουσίες από όλα τα Σωματεία της χώρας, ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ Ναυπλίου, το ταχύτερα αναπτυσσόμενο Σωματείο Τοξοβολίας της Χώρας, συμμετείχε με 23 (!) από τους αθλητές του στην χθεσινή μαραθώνια διεξαγωγή αγώνων στο Κλειστό Στάδιο της Αγ. Τριάδας (10:15 το βράδυ έφυγαν τα παιδιά μας από το Στάδιο!), με τους μικρούς αθλητές και αθλήτριές μας να κλέβουν την παράσταση στην απογευματινή βάρδια, τα οποία αν και το μεγαλύτερο ήταν 12 ετών, συμμετέχοντας σε πολύ μεγαλυτερη ηλικιακή κατηγορία (ηλικία 18-20 ετών), πέτυχαν εξαιρετικές επιδόσεις, και κατέκτησαν έξι -6- μετάλλια (1 χρυσό, 2 αργυρά, 3 χάλκινα), νέα ατομικά ρεκόρ (ν.α.ρ.), και επιδόσεις ανόδου στην Α’ Εθνική Εφήβων-Νεανίδων), αλλά και Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών!!! Συγχαίρουμε όλους ιδιαίτερα όμως τους μικρούς μας αθλητές και αθλήτριες, για την αγάπη τους για το άθλημα της τοξοβολίας!!! (ευχή μας να τους μοιάσουμε όλοι, και να την αγαπούμε τόσο όσο και αυτά !!!)

***** ****************** *** ***************** ****************** *** *****************

Τα αποτελέσματα του αγώνα:

3η βάρδια (απόγευμα)

ΕΙΔΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ στους μικρούς μας αθλητές και αθλήτριες, γιατί το αξίζουν όχι μόνο για τις επιδόσεις, ούτε για το ότι συμμετείχαν σε κατηγορία πολλά χρόνια μεγαλύτερη από τη δική τους, ούτε γιατί δεν είχαν ούτε 10 ημέρες για να συνηθίσουν και να ρίξουν για πρώτη τους φορά σε 40άρι πρόσωπο – το αξίζουν γιατί ακόμα και στις 10+ το βράδυ που τελείωσαν (προσερχόμενοι στο Στάδιο από τις 4:30 το απόγευμα), το χαμόγελό τους ήταν ΠΙΟ λαμπερό και από το γεμάτο φεγγάρι!!:

***—ΤΣΟΛΑΚΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ: με εξαιρετική εμφάνιση, η πρωτοπαρουσιαζόμενη σε αγώνες και με ελάχιστο χρόνο στο άθλημα 12 χρονη αθλήτριά μας (μαθήτρια του Μουσικού Γυμνασίου Αργολίδας), κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία Νέων Γυναικών:, με νέο ατομικό ρεκόρ, και επίδοση ανόδου στην .Α.Έθνική.Νεανίδων αλλά και Α’ Εθνική Νέων Γυναικών!,

***—ΚΟΝΤΟΣΤΑΘΑΚΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ, με εξαιρετική εμφάνιση η 10χρονη αθλήτριά μας (μαθήτρια του 3ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου), και με νέο πια τόξο δικό της, κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία Νέων Γυναικών, με νέο ατομικό ρεκόρ, και επίδοση ανόδου στην .Α.Έθνική.Νεανίδων αλλά και Α’ Εθνική Νέων Γυναικών!,

***—ΤΖΑΝΟΣ ΚΟΚΟΤΟΣ ΤΑΚΗΣ, με εξαιρετική εμφάνιση ο 10χρονος αθλητής μας (μαθητής του 6ου Δημοτικού Σχολείου Άριας), και με νέο πια τόξο δικό του, στον 2ο μόλις αγώνα του κατέκτησε την 2η θέση στην κατηγορία Νέων Ανδρών, με νέο ατομικό ρεκόρ, και επίδοση ανόδου στην .Α’ Εθνική.Εφήβων αλλά και Α’ Εθνική Νέων Ανδρών!,

***—ΛΑΠΙΝΣΚΙ ΛΙΔΙΑ, με εξαιρετική εμφάνιση η 11χρονη αθλήτριά μας (μαθήτρια του 6ου Δημοτικού Σχολείου Άριας), και με νέο πια τόξο δικό της, στον 2ο μόλις αγώνα της, κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία Νέων Γυναικών:, με νέο ατομικό ρεκόρ, και επίδοση ανόδου στην .Α.Έθνική.Νεανίδων!,

***—WILLEMS LOUIS, στην πρώτη του επαφή με ξύλινο τόξο και στον πρώτο του αγώνα, ο 11χρονος αθλητής μας (του Δημοτικού Σχολείου Νέας Τίρυνθας), αν και με ελάχιστο χρόνο στο άθλημα, κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία Νέων Ανδρών, με νέο ατομικό ρεκόρ!,

***—ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, με πολύ καλή εμφάνιση και νέο ατομικό ρεκόρ, ο 13χρονος αθλητής μας (μαθητής του ου Γυμνασίου Ναυπλίου), κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία Νέων Ανδρών!,

****************** *** *****************

Στην Κατηγορία Νέων Γυναικών, οι 11χρονες ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ και ΡΕΤΑΛΗ ΕΦΗ (μαθήτριες του 6ου Δημοτικού Σχολείου Άριας), συνέχισαν την …ίδια σειρά κατάταξης μεταξύ τους από τον προηγούμενο αγώνα τους, και κατέλαβαν με νέο ατομικό ρεκόρ και στον δεύτερο μόλις αγώνα τους την 4η και 5η θέση, με την 9χρονη (!!) μόλις ΚΟΥΣΤΕΝΗ ΜΑΝΩΛΙΑ (μαθήτρια του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ναυπλίου) στον πρώτο της αγώνα και με ελάχιστο χρόνο στο άθλημα, με νέο ατομικό ρεκόρ να καταλαμβάνει την 6η θέση, ίσως η ΜΌΝΗ αθλήτρια Τοξοβολίας στην Ελλάδα που έχει συμμετάσχει ποτέ σε επίσημο αγώνα της Ομοσπονδίας, αν και Παγκορασίδα Β’, στην κατηγορία των Νέων Γυναικών!!!

Στην κατηγορία Νέων Ανδρών, με ελάχιστο χρόνο στο άθλημα, με νέα ατομικά ρεκόρ και λίγους μόνο πόντους από το μετάλιο, οι 11χρονοι ΚΑΜΠΟΣΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΠΑΝΟΥΣΑΚΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ και ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ κατετάγησαν 4ος, 5ος και 6ος αντίστοιχα, με τους ακόμα μικρότερούς μας αθλητές (9χρονους !!) ΓΕΡΑΛΟΠΟΥΛΟ ΔΗΜΗΤΡΗ (μαθητή του 6ου Δημοτικού Σχολείου Άριας) και ΚΑΖΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ (μαθητή του 3ου ΔΗμοτικού Σχολείου Ναυπλίου) να καταλαμβάνουν την 7η και 8η θέση, όντας μάλλον και αυτοί, οι μικρότεροι στην ιστορία επίσημων αγώνων Τοξοβολίας που συμμετείχαν ΠΟΤΕ στην κατηγορία Νέων Ανδρών!!

Στο Ολυμπιακό Τόξο Γυναικών, η ΜΑΡΙΝΑΚΗ ΑΘΗΝΑ κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση και νέο υψηλό ατομικό ρεκόρ, έμεινε έξω από την Α’ Εθνική για 16 μόνον πόντους και κατέλαβε την 9η θέση, η ΜΠΡΟΥΝΧΕΛΤΣΛ ΣΑΜΠΡΙΝΑ (υπό γριπώδη …αρωγή και από το μεσημέρι παρούσα στο Στάδιο έως τις 10+ το βράδυ!) κατέλαβε την 20η θέση, η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΦΕΝΙΑ στην πρώτη της εμφάνιση σε Κ.Χ. και μετά από πολύ καιρό ξανά σε αγώνα την 26η θέση, και οι πρωτοεμφανιζόμενες, με ελάχιστο χρόνο στο άθλημα και …μιάμισυ (!) μόνον προπόνηση στα 18 μέτρα, ΠΙΚΗ ΣΟΦΙΑ και ΤΣΟΛΑΡΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ, κατέλαβαν την 31η και 33η θέση αντίστοιχα.

Στο Σύνθετο Τόξο ανδρών Β’ Εθνικής, ο Καραγιάννης Νικήτας, με ελάχιστες προπονήσεις, και στον πρώτο του αγώνα, με καλή επίδοση κατετάγη 9ος

2η βάρδια (μεσημέρι)

Στο Ολυμπιακό Τόξο Ανδρών, ο Γατσάκος Παύλος με νέο ατομικό ρεκόρ κατέλαβε την 49 η θέση, και ο Λαζαρίδης Σωκράτης την 52 η θέση.

1η βάρδια (πρωί)

Ο Πρόεδρος του Συλλόγου μας Παπαβασιλείου Γιάννης, έχοντας πολλαπλούς ρόλους χθες, τρέχοντας έως και το πολύ βράδυ για να υποστηρίζει την ομάδα και τους πολλούς αθλητές που συμμετείχαν, και με νέο (αρρύθμιστο) εξοπλισμό, κατέλαβε στο Ολυμπιακό Τόξο Ανδρών Α’ Εθνικής την 11η θέση

ΣΥΓΧΑΙΡΟΥΜΕ τους αθλητές μας, ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ τους γονείς που άντεξαν το τελευταίο διάστημα το …χειροτράβηγμα των παιδιών που τους έφερναν για προπονήσεις τα μεσημέρια (!), και,

Άγγελε, Αναστασία, Γιώργο, Δημήτρη, Έφη, Κωνσταντίνε, Κωνσταντίνε, Μανώλια, Μαριάνθη, Λίδια, Louis, Μαριάνθη, Σταυρούλα, Σωτήρη, Τάκη,

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ για τον φρέσκο μυροφόρο και γεμάτο ελπίδα αέρα που φέρνετε στην Τοξοβολία!!!