Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΜεγάλη νίκη ο ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ μέσα στο Άργος με 0-1

Μεγάλη νίκη ο ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ μέσα στο Άργος με 0-1

Με γκολ που δέχθηκε στο 86′ από τον Μακρή, ο Παναργειακός υποχρεώθηκε σε ήττα με 1-0 από τον Τσικλητήρα Πύλου, στο ΔΑΚ Άργους, μια ήττα που είναι η δεύτερη μετά από αυτή από την Ένωση Ερμιονίδας την Τετάρτη.

Είναι φανερό πλέον πως η ομάδα πληρώνει την μη προετοιμασία του καλοκαιριού, αλλά και τις ελλείψεις που έχει σε βασικές θέσεις.

Αυτή τη φορά δεν αγωνίσθηκαν οι Ζαχαράκης, Καλογέρης και φάνηκε και πάλι.

Έγινε ένα μέτριο παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναργειακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά έως έξω από την αντίπαλη περιοχή.

Από πλευράς ευκαιριών μπορούμε να καταγράψουμε:

Στο 25′ ένα φάουλ του Ανδριόπουλου απέκρουσε δύσκολα ο Σαχσανίδης, νεο σουτ και κόρνερ απο αντίπαλο αμυντικό.

Επίσης μια κεφαλιά του Γκάμπριτς  σταμάτησε ο Παλιγγίνης και στο 45′ ο Φωκαϊδης από καλή θέση είχε μια κεφαλιά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Πύλου βελτιώθηκε, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και γενικά ήταν πιο απειλητική. Ο Παναργειακός φάνηκε να έχει πρόβλημα δυνάμεων και ουσιαστικά είχε μόνο στο 60′ ένα σουτ του Ανδριόπουλου από πλάγια.

Στο 47′ και στο 55′ δυο καλά σουτ των Μακρή και Μικελάτου απέκρουσε ο Σαχσανίδης.

Στο 86′ από σέντρα του Κωστή από αριστερά, ο Μακρής πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά, στις αντεπιθέσεις, ο Τσικλητήρας απείλησε με ένα ακόμη γκολ, με τους Μακρή και Σβίγγο, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Η ουσία είναι ότι ο Παναργειακός έχει στην έδρα του μέχρι στιγμής μόνο μια νίκη κι αυτό πλέον προβληματίζει.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ: Σαχσανίδης, Σιάτρας, Μηλιώτης, Γκάβριτς, Φίλης, Καψιόχας (60′ Καρέλης), Αγγελόπουλος (83′ Φασούλης), Χαρίτος, Ανδριόπουλος, Πούτση, Φωκαϊδης (73′ Κυριακόπουλος)
(Φασούλης, Κυριακόπουλος, Καρέλης, Καρατάσος, Φλεβάρης Χρ, Φλεβάρης Γερ., Κωστακιώτης).

ΠΥΛΟΣ: Παλιγγίνης, Παναγόπουλος, Καραμπάς, Ρούσης, Κυριαζόπουλος, Χοτζάι, Πήλιος (46′ Μακρής), Τσάτσος, Γραμματικόπουλος, Μικελάτος (65′ Κωστής), Κερμενίδης (80′ Σβίγγος).